“הם לא הכי טובים במה שהם עושים, הם היחידים שעושים את מה שהם עושים”

הגעת לעמוד שמוקדש למסע הארוך והמוזר של הגרייטפול דד, שהתחיל במהפכה הפסיכדלית של שנות השישים ועדיין ממשיך. יש כאן כתובות ותכניות רדיו מיוחדות שהקדשתי להם במשך השנים – כאלו שבתקווה יפתחו את הדלת אל עולמם העשיר.

במרכז ההוויה של הגרייטפול דד נמצא האלתור והמופע החי הוא המדיום שמאפשר אותו. הם הוציאו אלבומי אולפן במשך השנים, וחלקם נהדרים, אך אם רוצים להיכנס לעולמם צריך לצלול אל ארכיון ההופעות העצום שלהם שכולל מאות הופעות. עם למעלה מ- 2300 הופעות ב- 30 שנה לא תוכלו למצוא שתי הופעות זהות – לא בסטליסט ולא באופן שבו בוצעו השירים. המתעדים הגדולים ביותר של הלהקה היו מעריציה, שזכו לכינוי – דד-הדס וקיבלו אישור להיכנס להופעות עם ציוד הקלטה ואף להפיץ את ההקלטות הללו ביניהם. חלקם עקבו אחרי הלהקה במשך שנים מהופעה להופעה והקדישו את חייהם לטריפ של הדד.

הגרייטפול דד התפרקה ב-1995 עם מותו של סולן ומנהיג הלהקה, ג’רי גרסיה, אך המסיבה הגדולה עדיין נמשכת. בשנים האחרונות אנחנו מוצפים במבול של הופעות מהארכיון שרואות אור באופן רשמי, ובהרכבי ההמשך של חבריה, שעדיין ממשיכים לחקור ולשתף פעולה עם מוזיקאים צעירים. גם כאן, אצלנו, צמחה לה קהילה דד הדס יפה ומגוונת שאחת לשנה נפגשת לאירוע צבעוני – הגאת’רינג שמוקדש כולו למוזיקה של הגרייטפול דד.

גרייטפול דד בארץ

מקומות טובים לבדוק

Keep on Truckin