פרידה מרוברט האנטר – המשורר של הגרייטפול דד

רוברט האנטר

בסרט הדוקומנטרי Anthem to Beauty על יצירת האלבומים Anthem of the Sun ו-American Beauty של הגרייטפול דד, יש רגע מיוחד עם רוברט האנטר שצרוב אצלי מהצפייה הראשונה. האנטר מתאר כיצד באחר הצהריים אחד בלונדון בשנת 1970, על חצי בקבוק של יין רטסינה הוא כתב את שלושת השירים הנפלאים Brokedown Palace, Ripple ו-To Lay Me Down. זו הייתה הפעם הראשונה שלו בלונדון והוא היה מאושר. “זה היה קסום” הוא נזכר בערגה, “ידעתי שאני כותב דברים שיחייו לנצח”. ואז הוא נאנח ושואל האם הימים האלה יחזרו שוב, ומשיב לעצמו תשובה כל כך יפה וחכמה: “הם יחזרו, הם יחזרו. אבל לא בשבילי”.

רוברט האנטר, המשורר של להקת הגרייטפול דד, הלך לעולמו השבוע בגיל 78. האנטר חתום על עשרות שירים אהובים של הגרייטפול דד, מתחילת הדרך בשנות השישים ועד למותו של ג’רי גרסיה מנהיג הלהקה ב-1995. בין השירים שכתב היו Dark Star, Uncle John’s Band, Box of Rain, Touch of Gray ועוד רבים. למרות שהאנטר פעל מאחורי הקלעים ומחוץ לאור הזרקורים, הוא חלק בלתי נפרד מההוויה ומהמורשת של הגרייטפול דד וגם כשחברי הלהקה נכנסו להיכל התהילה של הרוק ב-1994 – האנטר היה שם איתם. 

לאחר מותו של ג’רי גרסיה, האנטר כתב שירים לאמנים כמו אלביס קוסטלו, ברוס הורנסבי, ג’ים לודרדייל ומיקי הארט – המתופף של הדד. האנטר אף היה בין המעטים שזכו לכתוב עם דילן. השניים כתבו יחד שירים לאלבומים Down in the Groove ו-Tempest וכמעט את כל שירי האלבום Together Through Life. 

אמש במצב טיסה הגיעו לאולפן המוזיקאי חן רותם (סגול 59), ברק חיימוביץ’ מהרדיו הבינתחומי ועדי רמלר ממייסדי קהילת הדד בישראל. ביחד נפרדנו מרוברט האנטר, מהמשוררים הגדולים של תרבות הנגד. 

Tracklist:
1. Uncle John’s Band
2. Jerry Garcia & Robert Hunter – Trouble In Mind
3. Dark Star (Live at Carousel Ballroom on 1968-02-14)
4. China Cat Sunflower
5. Cumberland Blues
6. Brown-Eyed Women
7. Wharf Rat (Live at Red Rocks Amphitheatre on 1978-07-08)
8. Box of Rain
9. Broke Down Palace
10. Ship of Fools (Live at Portland Memorial Coliseum on 1974-05-19)
11. Truckin’ (Live at Portland Memorial Coliseum on 1974-05-19)
12. Eyes of the World (Live at Raceway Park on 1977-09-03)
13. New Speedway Boogie
14. Jerry Garcia Band – Promontory Rider feat.Robert Hunter (Live at Kean College 1980-02-28)
15. Friend of the Devil
16. Ripple

תכנית לזכרו של רוברט האנטר

 

 

4 replies on “פרידה מרוברט האנטר – המשורר של הגרייטפול דד”
  1. says: חנן

    ב2015 כשעוד חשבתי שהגרייטפול דד הם להקת מטאל וגולגלות עשיתי טריפ LSD עם חברים על גדות הירדנית, לגמרי בטעות בת זוג שלי הפעילה את האייפוד על ריפל והשאר מה שנקרא היסטוריה. תודה רבה על תוכנית פנטסתית ופלייליסט נהדר, תודה רבה לרוברט האנטר על המילים! שבת שלום לדד הדז בציון

    1. says: גיל מטוס

      תודה חנן – ואיזו יופי של טעות בת הזוג שלך עשתה עם האייפוד 🙂

Comments are closed.