50 שנה לאלבום הבכורה של דיוויד קרוסבי

David Crosby

האלבום דז’ה וו שיצא במרץ 1970 הפך את קרוסבי, סטילס, נאש ויאנג למגה סטארים, אבל זמן קצר אחריו הסופרגרופ הגדולה של הרוק כבר התפרקה ובזה אחר זה הגיעו אלבומי סולו מצוינים של כל אחד מחברי הרביעיה. הראשון היה ניל יאנג עם After the Gold Rush ואחריו הגיע סטיבן סטילס שגייס גם את קלפטון וגם את הנדריקס לאלבום הבכורה שלו. אלבום הסולו הראשון של דיוויד קרוסבי ראה אור בפברואר 1971 ולמעשה זה אפילו קצת מוזר לקרוא לו אלבום סולו.

מאחורי האלבום עומדת חבורה גדולה של כישרונות – נבחרת החלומות של סן פרנסיסקו והסביבה עם מוזיקאים מהגרייטפול דד, ג’פרסון אירפליין וסנטנה לצד החברים יאנג ונאש וגם ג’וני מיטשל, שכמה שנים קודם לכן קרוסבי גילה אותה והפיק את אלבום הבכורה שלה. בניגוד למתחים ולריבים בהקלטות של CSNY, האווירה כאן הייתה אחרת לגמרי. חלק גדול מהמוזיקאים שהשתתפו באלבום של קרוסבי עבדו על אלבומים משלהם במקביל באולפני Wally Heider בסן פרנסיסקו – הם באו והלכו, לפעמים סתם קפצו לג’מג’ם ולפעמים השתתפו בהקלטות. ולא פחות חשוב הם עזרו לקרוסבי להתאושש מהטרגדיה שפקדה אותו בסתיו של 1969, מותה של זוגתו כריסטין הינטון בתאונת דרכים. לדבריו, העבודה על האלבום הצילה אותו.

התוצאה הייתה יצירת מופת חד פעמית שקרוסבי לעולם לא יצליח לשחזר שוב. האלבום השני שלו יראה אור כמעט 20 שנה אחרי, אבל החבורה שליוותה אותו כאן, PERRO, המשיכה ביחד לעוד אלבומים. אורי ב”ש מחנות התקליטים “השריטה” בקיבוץ מעברות חזר לאולפן – בשעה הראשונה השמענו שירים של קרוסבי מתחילת הדרך בשנות השישים המוקדמות והשעה השנייה הוקדשה לאלבום.

הנה כמה דברים שלא הספקנו להשמיע בתכנית:

 • כמו שאמרנו בשידור רק ל-Perro Sessions אפשר להקדיש תכנית שלמה. אחד הקטעים הכי מיוחדים בהקלטות האלה הוא Mountain Song. קרוסבי, גרסיה וקנטנר כתבו וגם מנגנים כאן. על הבס פיל לש, על הפסנתר גריס סליק (ג’פרסון אירפליין) ועל אקוסטית 12 מיתרים דיוויד פרייברג (Quicksilver Messenger Service). פול קנטנר הקליט את השיר לראשונה ב-1983 ולפני עשר שנים Furthur ביצעו אותו.

 • בקיץ של 1970 קרוסבי התארח בשתי הופעות של הגרייטפול דד ובדצמבר של אותה שנה הם שיתפו פעולה בהרכב שנקרא David & The Dorks. ליינאפ ששרד לשתיים-שלוש הופעות מחתרתיות במועדון המטריקס בסן פרנסיסקו עם קרוסבי, גרסיה, פיל לש ומיקי הארט. לצד שירים של הגרייטפול דד ומחוות, הם מבצעים כאן את Cowboy Movie שייצא בהמשך באלבום הבכורה של קרוסבי, את The Wall Song שלא נכנס לאלבום הזה (בתכנית שמענו את ההקלטה מה-Perro Sessions) וגם את Triad שיר שקרוסבי כתב ואפשר לשמוע אותו גם בגרסה של ג’פרסון אירפליין וגם של ה-Byrds. כמה קרוסבי אהב את גרסיה? תקראו את זה.

 • הקטע הבא הוא אאוט-טייק מאלבום הבכורה של קרוסבי. מעין משחק שלו עם גרסיה שבו הם פורטים אקורדים בו זמנית מבלי לדעת לאיפה זה יתפתח ומתוך האלתור הזה נולד השיר Kids & Dogs.

Tracklist:
1. David Crosby – Tamalpais High (At About 3)
2. Travis Edmonson – Cross the Plains (1962)
3. David Crosby Let’s Get together (1963)
4. David Crosby – Willie Jean (1963)
5. David Crosby – Come Back Baby (1963)
6. The Byrds – Stranger in a Strange Land
7. Blackburn and Snow – Stranger in a Strange Land
8. The Byrds- I See You
9. Everybody’s Been Burned
10. The Byrds – It Happens Everyday
11. The Byrds- Lady Friend
12. The Byrds – Draft Morning
13. David Crosby – Games (Demo 1968)
14. Crosby & Nash – Déjà vu (Demo 1969)
15. David Crosby – Music Is Love
16. David Crosby – Cowboy Movie (Alt Version)
17. Jefferson Starship- Have You Seen the Stars Tonite?
18. Perro Sessions – Wall Song
19. Perro Sessions- Under Anaesthesia/ You Sit There
20. David Crosby – Laughing
21. David Crosby – What Are Their Names
22. Crosby & Nash – Traction in the Rain (Carnegie hall, NY, Sep 30, 1971)
23. David Crosby – Song with No Words (Tree with No Leaves)
24. David Crosby -Orleans
25. David Crosby – I’d Swear There Was Somebody Here

2 replies on “50 שנה לאלבום הבכורה של דיוויד קרוסבי”
 1. says: פאפא ביר

  קרוסבי היה חבר מאוד טוב של ג׳רי. היו מנגנים יחד המון ונהנים. קרוסבי זוכר את ג׳רי לטובה.
  כשאתה שולח מיילים תיישר את הטקסט לימין כי כל הפסקאות שלך מבולבלות.
  אוהב ומעריך.
  פאפא ביר

  1. says: גיל מטוס

   היי,
   תודה! אין לי שליטה על איך שהטקסטים מוצגים במייל, לכן כדאי תמיד לעבור מהמייל ישר לאתר 🙂

Comments are closed.