הדורז ב-1966: אלבום הופעה חדש

אלבומי הופעה רבים של ה-Doors ראו אור בשני העשורים האחרונים, ביניהם ההופעות המפורסמות בדטרויט, בתאטרון “אקווריוס” בהוליווד ובמועדון המטריקס בסן פרנסיסקו, לצד אוספים כמו Alive, She Cried ו- In Concert. החדשות על אלבום הופעה נוסף של הדורז לא היו כל כך מסקרנות אלמלא היה מדובר בתיעוד המוקדם ביותר של הלהקה.

בתחילת  1966 הדורז עשו את צעדיהם הראשונים כלהקת הבית במועדון הקטן London Fog ב- “סאנסט סטריפ” בלוס אנג’לס. באמצע שנות השישים כמה מהברים והמועדונים באזור הפכו למקום המפלט של ביטניקים ולליבה של סצנת הפולק-רוק עם להקות כמו הבירדס, Love ו- Buffalo Springfield. המתופף ג’ון דנסמור מספר בסרטון שהם הצליחו למלא את המקום בערב הראשון עם הרבה מחבריהם, אולם למחרת אף אחד כבר לא הגיע. הם ניגנו שם ערב אחר ערב לפעמים מול קהל של פחות מעשרה אנשים. זה המקום שבו השתפשפו חברי הלהקה, והאלבום החדש, London Fog 1966, מתעד אותם בחודש מאי לאחר שכבר צברו קילומטראז’ נאה של הופעות.

משם הדברים התגלגלו די מהר. זמן קצר לאחר מכן הם נזרקו מה-London Fog וקיבלו הצעה לנגן במועדון המפורסם והנחשב יותר באזור, ויסקי א-גוגו, שם גם צפה בהם ג’ק הולצמן מהלייבל אלקטרה שהחתים אותם על חוזה. באוגוסט הם כבר נכנסו לאולפן ובארבעה בינואר 1967 ראה אור אלבום הבכורה שלהם שיחגוג השבוע את יום הולדתו ה-50.

האלבום החדש כולל חלק מהסט של הלהקה שנוגן בחודש מאי והוא הוקלט על ידי Nettie Peña באמצעות טייפ סלילים. בין שבעת השירים אפשר למצוא כאן מחוות לשירי בלוז כמו Rock Me Baby, Baby, Please Don’t Go ו-Hoochie Coochie Man שהיו חלק מה-DNA הבלוזי של הדורז והתאימו לאנרגיה המינית של ג’ים מוריסון הצעיר. שתי המחוות הנוספות באלבום הם  Don’t Fight Itשל ווילסון פיקט ו- Luccile של ליטל ריצ’ארד שהיה מעין קראוד פליזר – הלהיט הרקיד שהם שלפו אחרי The End המעורפל והכבד (שההקלטה שלו מהערב הזה לא נשמרה). יש כאן שני שירים מקוריים בלבד, You Make Me Real שיראה אור בעתיד ב- Morrison Hotel ו- Strange Days שעתיד להיות שיר הנושא של אלבומם השני שראה אור אף הוא ב-1967.

למרות שלא מדובר בהקלטה מקצועית, הסאונד נשמע טוב מהצפוי. השיחות של הנוכחים ברקע, מחיאות הכפיים הבודדות שנשמעות והדיבורים בין חברי הלהקה על איזה שיר לבצע ובאיזה סולם – כל אלה מעבירים את תחושת האינטימיות שהייתה שם. אלבום ההופעה החדש הוא תוספת מעניינת וחשובה לארכיון ההופעות של הדורז שמאפשר לנו להציץ אל תחילת דרכם ולהרגיש את הרעב שלהם רגע לפני ההצלחה הגדולה.

0 replies on “הדורז ב-1966: אלבום הופעה חדש”