מחפשים את הדולפינים

זה השבוע השני שאני יורד מהשידור בחמישי בלילה, לוחץ על הפלייליסט של Release Radar בספוטיפיי שמלווה אותי בנסיעה חזרה ושומע מחווה חדשה לפרד ניל. שתי מחוות לאותו השיר בהפרש של שבוע – מה הסיכוי?

השיר The Dolphins פותח את אלבומו השני של זמר הפולק פרד ניל משנת 1966 והוא אחד השירים המוכרים ואהובים שלו לצד ‘Everybody’s Talkin שיהפוך ללהיט גדול אחרי הביצוע של הארי נילסון ב-Midnight Cowboy. אבל בשבילי The Dolphins הוא השיר האהוב ביותר של פרד ניל ואחד השירים הכי יפים שנכתבו אי פעם – מההדהוד של הגיטרה החשמלית בפתיחה והקול הנמוך, העמוק והמכשף של ניל ובמיוחד בזכות המילים שקורעות את הלב לגזרים. השיר הזה גם יסמל את העתיד של פרד ניל שיתרחק מעולם המוזיקה בשנות ה-70 ויקדיש את חייו לדולפינים ולהצלתם, הוא יופיע בעיקר עבור המטרה הזו.

אחד המעריצים הגדולים של ניל היה טים באקלי שאימץ את הדולפינים כבר מתחילת הדרך בהופעות. את גרסת האולפן שלו הוא הקליט רק ב-1973 כשנתיים לפני מותו. ניל ובאקלי, היו שני מוזיקאים גדולים שלא זכו למספיק הכרה, שני אנטי גיבורים שהתקשו לשחק את המשחק. לי אנדרווד, הגיטריסט שליווה את באקלי לאורך השנים ומחבר הביוגרפיה שלו Blue Melody, העלה נקודה מעניינת על שתי הגרסאות – שינוי קטן אך מהותי שבאקלי עשה בשיר. גם פרד ניל ידע שמה שהיה הוא גם מה שיהיה, אך הוא השאיר איזה פתח קטן של תקווה כששר This old world may never change. אצל באקלי לעומתו הסוף היה ידוע מראש ובביצוע שלו הוא חרץ ש- This old world will never change.

במודע או שלא במודע שתי המחוות החדשות אפילו אימצו כל אחת גרסה אחרת של השיר. את הראשונה הקליטה המוזיקאית האירית בריג’יד מאי פאוור, שגם הוציאה השנה את אלבומה השני, The Two Worlds. הגרסה שלה יותר איטית ולילית. על המחווה השנייה חתומים קאס מקומבס וצמד האחיות -Chapin Sisters. קאס מקומבס הוא אחד המוזיקאים האהובים עלי בשנים האחרונות ואם תחפרו בקטלוג שלו תגלו שם לא מעט פנינים. לפני שנתיים הוא הוציא את האלבום Mangy Love ובמקביל הוא גם חבר ב-Skiffle Players ביחד עם כמה מאנשי ה-Beachwood Sparks שיוציאו אלבום שני בקרוב. לא פחות מהשירה, הגרסה הזו מסתיימת בדקה וחצי מהפנטות. אמנים נוספים שאימצו את הדולפינים במשך השנים הם: לינדה רונסטאדט, ריצ’י היוונס, בילי בראג ובת’ אורטון ויש גם ביצוע של ג’וני מיטשל ביחד עם פרד ניל.

ממשיכים לחפש את הדולפנים.

The Dolphins / Fred Neil

This old world may never change
The way it’s been
And all the ways of war
Can’t change it back again

I’ve been searchin’
For the dolphins in the sea
And sometimes I wonder
Do you ever think of me

I’m not the one to tell this world
How to get along
I only know the peace will come
When all hate is gone

I’ve been searchin’…

You know sometimes I think about
Saturday’s child
And all about the time
When we were running wild

I’ve been searchin’…

This old world may never change
This world may never change
This world may never change

Photo by Wynand Uys on Unsplash

 

תגיות או לא להיות
, , ,
0 replies on “מחפשים את הדולפינים”