50 שנה לאלבום הבכורה של ד”ר ג’ון

אלבום הבכורה של ד”ר ג’ון שראה אור בתחילת 1968 הוא אחד הדברים המוזרים והביזארים בנוף המוזיקלי של אותם ימים. הוא נשמע כמו טקסט וודו פראי על לסד, מלא בכלי הקשה ובתופים, בקולות רקע מהפנטים, בבסים כבדים (לפעמים 2 בשיר), בצלילי מנדולינה ובאנג’ו שבוקעים לאוויר לעיתים, ובקולו המפחיד והמכשף של ד”ר ג’ון, הדמות המיתולוגית של ניו אורלינס שאימץ לעצמו מק רבנק שנולד והתחנך ברחובותיה של העיר בשנות ה-40.

Gris Gris הוקלט הרחק ממנה, בלוס אנג’לס באולפני Gold Star הנוצצים שבהם עבד פיל ספקטור וה-Wall of Sound. הוא הוקלט כמעט במקרה על זמן אולפן שאול בין סשנים של סוני ושר. ד”ר ג’ון וחבורת המוזיקאים שליוותה אותו ראו את עצמם כגולים שפעלו בלוס אנג’לס וחיו מהיד לפה, אך ליבם היה בבית בניו אורלינס – אותה הם עזבו בשנות השישים כשהסצנה המוזיקלית בעיר החלה לדעוך.

הלייבל אטלנטיק לא דמיין שכך יישמע התוצר הסופי שעליו הוא חתם ומייסד הליבל, Ahmet Ertegun צעק על ד”ר ג’ון לאחר שהאזין לו – “כיצד אני יכול לשווק את הבוגלו המחורבן הזה?” אך בסופו של דבר נראה שהד”ר היה שם במקום הנכון ובזמן הנכון – בפריחתה של הפסיכדליה, חודשים ספורים לאחר קיץ האהבה. ולמרות שהוא לא היה בעניין של לסד ושל הסצנה ההיפית באופן כללי, המוזיקה שלו והמופע החי והתיאטרלי שליווה אותה, התלבש עליה כמו כפפה.

ד”ר ג’ון היה בן 27 כשאלבום הבכורה שלו יצא, אולם המסע המוזיקלי המופרע שלו התחיל 15 שנה קודם לכן – במועדונים הצבעוניים של ניו אורלינס כגיטריסט ובהמשך כפסנתרן ובעבודה אינטנסיבית באולפן מגיל 16. עם קילומטראז’ מכובד של כתיבת שירים, הקלטות, הפקות והופעות, במשך שנים הוא חי על הקצה – עזב את בית הספר לטובת המוזיקה, השתמש בהרואין וסחר בו בגיל צעיר ובסופו של דבר אף ישב שנתיים בכלא.

מוזמנים ומוזמנות להצטרך למסע של שעתיים בתכנית “ספיישל של חצות” בכאן 88 אל תחילת הדרך של אחד מהאמנים הגדולים שיצאו מניו אורלינס וממשיכים את המורשת המוזיקלית של העיר עד לימים אלה.

*תודה לישיב כהן מהחוג לתולדות המוזיקה ו-Men of North Country שעלה על הקו לדבר על ניו אורלינס.

Tracklist:
1. Gris Gris Gumbo Ya-Ya – Dr. John
2. New Orleans – Big Boy Myles with Mac Rebennack’s Orchestra
3. Roll ’em Pete – Joe Turner and Pete Johnson
4. Big Chief – Profesor Longhair
5. Ya Ya – Lee Dorsey
6. Mudd – Roy Montrell
7. Light Out – Jerry Byrne
8. Storm Warning – Mac Rebennack
9.  Losing Battle – Johnny Adams
10. The Point – Mac Rebennack And The Soul Orch
11. Locked Down – Dr. John
12. Get Out of My Life Woman – Iron Butterfly
13. Danse Kalinda Ba Doom – Dr. John
14. Mama Roux – Dr. John
15. Danse Fambeaux – Dr. John
16. Marie Laveau – Canned Heat
17. Croker Courtbullion – Dr. John
18. Jump Sturdy – Dr. John
19. I Walk on Guilded Splinters – Dr. John
20. Babylon – Dr. John
21. Twilight Zone – Dr. John

תגיות או לא להיות
,
0 replies on “50 שנה לאלבום הבכורה של ד”ר ג’ון”