זיגי – ההסכת | 50 שנה לזיגי סטארדסט של דיוויד בואי

זיגי סטארדאסט

מופעי פנטומימה, סדרות מדע בדיוני, תקליטונים של ליטל ריצ’רד ושל אלביס, חלום ילדות להיות נגן סקסופון בהרכב ג’אז מודרני, ספרות הביט, אופנת המוד, והרכב אלמוני מניו יורק שהוציא אלבום אחד עם עטיפת בננה. כל אלה היו רק חלק מהחוטים הדקים שבעזרתם דיוויד בואי תפר את אחת הדמויות הבלתי נשכחות בתרבות שלנו. במסע שכולו עליות וירידות, כישלונות צורבים בזה אחר זה וחיפוש מתמיד של בית בעולם – ברגע אחד בשנת 1972 העולם פגש לראשונה את החייזר ממאדים, באלבום שעיצב מחדש את איך שאנחנו חושבים על מוזיקה. הצטרפו אלינו לדרך מבית הילדות של דיוויד ג’ונס הילד בפרברי לונדון, ועד ללידתו מחדש בתור האייקון החד פעמי עם הברק על המצח. 50 שנה ל-“עלייתו ונפילתו של זיגי סטארדאסט והעכבישים ממאדים”, הסכת חדש של נוגה קליין ושלי מבית כאן 88 הסכתים.

>>> להאזנה בספוטיפיי

זיגי | פרק 1 – האסטרונאוט

במסע מפותל ומלא בכשלונות דיוויד ג’ונס, הנער מהפרברים המנומנמים של לונדון, הופך לדיוויד בואי. את שנות השישים הוא מבלה בחיפוש אחר הכיוון המוזיקלי שלו ואחרי הצלחה, ונופל פעם אחר פעם. את הכיוון הנכון הוא מוצא רק בסוף העשור והרחק מחוץ לגבולות כדור הארץ.

זיגי | פרק 2 – חורים שחורים

אחרי רצף הכשלונות של שנות ה-60, ולמרות חוסר ההצלחה הראשוני של הסינגל ספייס אודיטי, דיוויד בואי ממשיך לחפש את הדרך שלו במקומות לא צפויים. דמות חדשה שמגיעה לעשות סדר בחיים שלו, וכמה אירועים מצלקים אבל מעצבים – עוזרים לו ליצור את האלבום הכי פנימי ומנוכר באוסף שלו, ולהתקדם צעד נוסף בדרך לזיגי סטארדסט.

>>> בונוס: ספיישל The Man Who Sold the World

זיגי | פרק 3 – הדרך למאדים

האלבום האישי והקשה The Man Who Sold the World מצליח לנקות קצת את דיוויד בואי מהקשיים הנפשיים שהוא סחב במשך תקופה. הוא גם פותח שער לתקופה חדשה של שינויים – בואי מבקר לראשונה בארצות הברית ופוגש כמה מדמויות המפתח בקריירה שלו. בעזרתן הוא מתחיל לבנות בראש רעיון חדש ומוזר – דמות של כוכב רוק מכוכב אחר.

>>> בונוס: ספיישל האנקי דורי

זיגי | פרק 4 – סופרנובה

לראשונה בקריירה שלו – הדמות של זיגי סטארדסט מעניקה לדיוויד בואי חזון אמנותי ברור וצלול. לאט לאט הוא מתחיל לחבר את כל החלקים של עצמו ואת כל ההשראות שהוא צבר לאורך הדרך לסיפור של דמות אחת: החייזר ממאדים. הסיפור שמתפתח בתוך האלבום הוא רק חלק מסיפור גדול ומלא יותר שכולל שינוי חיצוני, אסטרטגיית שיווק מתוחכמת, וחיים שלמים ופרועים שנרקמים על הבמה – ועם זיגי סטארדסט, סוף סוף, ההצלחה מגיעה.

זיגי | פרק 5 – אבק כוכבים

אחרי שכבש את אנגליה, דיוויד בואי מתכונן לכבוש בעזרת זיגי גם את ארצות הברית. אבל לאט לאט מסתמן שהקווים שמפרידים בין בואי לבין האלטר אגו שלו הולכים ומטשטשים, והערבוב בין הדימיון למציאות מוביל אותו לבחירה בלתי נמנעת. בפרק הסיום זיגי סטארדאסט מביא את בואי לשיאים חדשים של הצלחה, והסוף שלו מסמל את תחילת ההשפעה האדירה של בואי על התרבות שלנו, עם אלבום שעיצב מחדש את כל מה שאנחנו חושבים על מוזיקה.


עריכת סאונד: רחל רפאלי
עורך אחראי ומפיק: תומר מולוידזון
תודות: ניר גורלי, עפרי גופר, עינב יעקובי, סיון טאטי, אורי ב”ש, עופרי מקוב ותומר היימן

0 replies on “זיגי – ההסכת | 50 שנה לזיגי סטארדסט של דיוויד בואי”