משלוח מנות

השבוע אין טיסת בוקר, אז כפיצוי קטן הנה כמה דברים שיעשו לכם טוב באוזניים.

 • נתחיל מהגרייטפול דד כי יש הרבה חדשות. במאי הקרוב יראה אור מארז מיוחד עם חמש הופעות מיולי 1978, שהוחזרו לארכיון הלהקה אחרי שנים (סיפור ארוך על המסע של הסלילים המקוריים שעליו נרחיב בהזדמנות אחרת). פעמים רבות 1978 נבלעת תחת ההילה של 1977 שהייתה אחת מנקודות השיא של הלהקה, אך מדובר בשנה נהדרת שממשיכה עם האנרגיות הגבוהות – וכבר זכינו לשמוע ממנה בשנים האחרונות, גם בסדרת ההופעות דייבס פיקס וגם בהופעות המפורסמות במצרים. הנה הטעימה הרשמית שהדד שחררו בינתיים:

 • לאחרונה התבשרנו שאלבום המחווה של ה- National לדד הוא בעצם אלבום משולש עם 59 קטעים בהשתתפות כמה מהמוזיקאים האהובים עלי בשנים האחרונות, ביניהם: קורט וייל, ווילקו, ביל קלאהן, Unknown Mortal Orchestra, Hiss Golden Messenger, קאס מקומבס, Phosphorescent, מגפון, שרון ואן אטן, לוסינדה וויליאמס, ג’ים ג’יימס והרשימה הזו עוד ממשיכה וממשיכה! את האלבום הפיק אהרון דסנר מה- National שכבר נינגנו בעבר עם בוב וויר והוא יראה אור ב- 20 במאי. היום שוחררו כמה חומרים להאזנה. קבלו את הביצוע של קורטני ברנט ל- New Speedway Boogie שנכתב על האסון בפסטיבל אלטמונט ב- 1969. נפגש במאי!

 • מחווה נוספת לדד – צנועה יותר ולמטרות אחרות. על האוסף הזה אמון שדרן הרדיו ג’ק קונקלין מתחנת הרדיו העצמאית, WFMU ואפשר להגיש אותו רק על ידי תרומה לתחנה, שמגייסת כספים להמשך קיומה. כל האמנים שמשתתפים כאן עשו זאת בהתנדבות, ביניהם תוכלו למצוא את הגיטריסט ווילאם טיילר ואת מג בירד מאספרס ו- Heron Oblivion. כאן תוכלו להאזין למאט וולנטיין מצמד האסיד-פולק, MV & EE מבצע את Black Peter.

 • בזמן שהתנועה הפסיכדלית פרחה בשנות השישים והגיטרה החשמלית וה- LSD הכתיבו את הקצב, היו מי שלקחו צעד אחד אחורה וחזרו אל השורשים שתמיד היו שם – אל הקאנטרי והפולק האמריקאיים. הגרייטפול דד ב- American Beauty ו- Workingman’s Dead, בוב דילן והבנד, Hot Tuna (פרויקט הצד של קאוקונן וקסידי מג’פרסון אירפליין) וה- Byrds הם רק חלק מהאמנים שחזרו למקורות. גרהאם פרסונס (בירדס, Flying Burrito Brothers) היה חסיד של מוזיקת קאנטרי וכינה את ה- FBB כהרכב סול דרומי שמנגן קאנטרי וגוספל עם “סטיל גיטר”. האוסף החדש מבית היוצר של Wayfaring Strangers מלקט יוצרים אנונימיים שהפיחו חיים חדשים בקאנטרי, או בכותרת הטובה יותר שהוא מציע – מוזיקה אמריקאית קוסמית.

 • מתוך Full Circle, האלבום החדש של לורטה לין, שתחגוג יומולדת 84! באפריל הקרוב. קליפ חדש לדואט המקסים עם וילי נלסון שחותם את האלבום.

 • בשבוע שעבר בטיסת בוקר, השמעתי את הסינגל הראשון מתוך אלבומו החדש של המוזיקאי הקנדי, אנדי שאף, שיראה אור ב- 20 במאי. השבוע הגיע הקליפ והוא יפה, כמו השיר.

 • ההרכב Safe Cube נולד מג’אמים במרפסת של עמוס צימרמן, אמיתי וילק וליאור רודן לפני כמה שנים ולאחר כמה הופעות קטנות הם החליטו להקליט. ביחד עם בן גולן (Tree), אסף הדר ודורון בוטניק הם נכנסו לאולפן “אוזן מוזיקלית” בקיבוץ מעברות ובאפריל הקרוב, 4 שנים אחרי, האלבום יצא. משתתפים פה כמה מהמוזיקאים המקומיים האהובים עלי – נבחרת מכובדת של העמק.

 • ולכבוד פורים, תכנית קאברים ששידרתי בשנה שעברה ב- 88FM. חג שמח!

2 replies on “משלוח מנות”
 1. says: עידו גופר

  הי גיל. ברח לך הקישור לשיר מ-78 של הדד. לא הייתי מטריד אותך אלמלא היה מדובר ב-wharf rat. ?

  1. says: גיל מטוס

   היי, הוא מוטמע בכתבה – סאונדקלאוד. לא רואה?

Comments are closed.