50 שנה לאלבום הבכורה של פינק פלויד

בשעה שהביטלס סיימו להקליט את Sgt Pepper באולפני אבי רוד,  דלת לידם להקה צעירה בשם פינק פלויד הקליטה את  אלבום הבכורה שלה. מקרטני כבר הכיר את הלהקה הזו ואף נכח באחת מההופעותיה במועדון ה-UFO המיתולוגי שבו התרכזה סצנת האנדרגראונד של לונדון. בזמן שהביטלס הקליטו אלבום מופק מאוד, פינק פלויד היו עסוקים בניסויים מוזיקליים ובאיבוד שליטה.

גלגולה הראשון של פינק פלויד היה קצר אך פורץ דרך. היא הייתה פרי מוחו של סיד בארט, מי שהגה את שם הלהקה, כתב את מילות השירים ואת המוזיקה, היה נגן גיטרה ענק ומקורי הוביל את המופע החי והיה האיש והחזון מאחורי פינק פלויד. כסטודנט לציור בארט היה אמן טוטאלי – בלתי מתפשר, יצירתי, חדשני ותובעני נוקשה כלפי עצמו. The Piper at the Gates of Dawn הוא אלבום הפסיכדליה הבריטי הראשון באמת עם ריפים כבדים וחללים, שירי פופ מוזרים ואגדות ילדים מהולות ב-LSD.

בארט היה יהלום שזרח לזמן קצר אך בזמן הקצר הזה הוא מתח את הגבולות עד הסוף – עד שלא הצליח להופיע, לתפקד ולתקשר עם הסביבה, עד שאת הניצוץ בעיניים החליפו חורים שחורים. פחות משנה לאחר צאת אלבום הבכורה של פינק פלויד בארט כבר הושאר מאחור ופינק פלויד המשיכו הלאה עם דיוויד גילמור והפכו ללהקה הגדולה והמצליחה שרוב האנשים מכירים. אולם סיפורו של בארט תמיד הדהד מתוכה – בין אם זה בעיסוק בשיגעון ובטירוף בצד האפל של הירח, ב-Wish You Were Here ו-Shine on You Crazy Diamond שהוקדשו לו ואפילו ב-The Wall שאב רוג’ר ווטרס השראה מדמותו של בארט.

בתכנית חזרנו אחורה אל השנים הראשונות של פינק פלויד – אל ההופעות במועדונים הקטנים והצפופים בלונדון ומופעי האורות, אל ההתנסויות הראשונות של בארט בלסד, אל הקלטת אלבום הבכורה וההתדרדרות במצבו הנפשי של בארט שהגיעה בעקבותיו. בתכנית תוכלו לשמוע הקלטות מוקדמות של פינק פלויד – מחוות לשירי בלוז, כמה מהסינגלים שלא נכנסו לאלבום וקטעים מהופעות חיות שמעבירים את הטירוף של המופע החי של הלהקה.

Tracklist:
1. Lucifer Sam
2. The Gnome
3. Double O Bo (1965: Their First Recordings)
4. I’m A King Bee (1965: Their First Recordings)
5. Flaming
6. My Little Red Book – Love
7. Interstellar Overdrive (Tonite Lets All Make Love in London Version)
8. Arnold Lane
9. Candy and a Currant Bun
10. See Emily Play
11. Astronomy Domine
12. Matilda Mother
13. Chapter 24
14. Pow R. Toc H. (Live In Stockholm 1967)
15. Bike
16. Jugband Blues
17. Apples and Oranges
18. Scream Thy Last Scream
19. Set the Controls for the Heart of the Sun
20. Remember a Day

0 replies on “50 שנה לאלבום הבכורה של פינק פלויד”