עשור למותה של אליס קולטריין – מחוות, סימופלים והקדשות

לפני שבוע וחצי הקדשתי תכניות מיוחדת לאליס קולטריין ביחד עם המוזיקאי יוחאי וולף (להאזנה). לא היה לנו מספיק זמן בשידור (כי אף פעם אין מספיק זמן בשידור) להתייחס גם להשפעות שלה על מוזיקאים אחרים אז אספתי כמה מהן  – מחוות לשיריה, סימפולים ושירים שנכתבו בהשראתה והוקדשו לאליס קולטריין שהלכה לעולמה לפני עשר שנים.

מחוות

החצוצרן, הדי.ג’י והמפיק הבריטי מת’יו הולסול הוא אחד הג’אזיסטים העכשוויים האהובים עלי, הן באלבומי הסולו שלו והן בפרויקטים שיוצאים תחת הלייבל שלו Gondwana Records. ב-2015 הוא הוציא סינגל עם מחוות לשניים משיריה המפורסמים של קולטריין. החצוצרה שלו מחליפה את הסקסופון של פרעה סנדרס ב-Journey in  Satchidananda ומרחפת ברכות גם ב-Blue Nile, מהקטעים המלודיים והקליטים יותר שכתבה קולטריין לאלבומה השלישי, Ptah, the El Daoud.

מחווה נוספת ל- Journey in Satchidananda מגיעה מהסקסופוניסט הבריטי נאט בירקל שמשתתף גם במחוות הקודמות של מת’יו הולסול על התופים וכלי ההקשה. הביצוע הזה הוקלט בהופעה ב-2014

https://www.youtube.com/watch?v=_go7MR-9534

סימפולים

מחווה של קרוב משפחה: אחותה של אליס קולטריין, מרילין מקלאוד, היא מוזיקאית שכתבה להיטים ל-Motown מסוף שנות השישים והיא חתומה בין היתר על Love Hangover של דיאנה רוס. הנכד של מרילין הוא המוזיקאי, המפיק והדי.ג’יי סטיבן אליסון שמוכר בשם הבמה שלו Flying Lotus.

את אלבומו השלישי, Cosmogramma, הוא החל להקליט ב-2008 לאחר שאיבד את אמו ושנה לאחר מותה של אליס. השם לאלבום הגיע אחרי ששמע אחת מהרצאותיה באשרם שלה והלחים את המילים Cosmic Drama. בין רשימת האורחים באלבום, שראה אור ב-2010, משתתף גם בנם של אליס וג’ון קולטריין, נגן הסקסופון ראווי קולטריין. ב-Zodiac Shit הוא מסמפל את Illuminations, קטע הנושא של האלבום המשותף שלה עם קרלוס סנטנה. וב- Drips//Auntie’s Harp הוא מסמפל את Blue Nile (ויש עוד למי שרוצה לחפור)

עד להכנת הכתבה הזו לא היה לי מושג שגם Cypress Hill סימפלו את קולטריין באלבומם הגדול Black Sunday. הם לקחו את צליל הסקסופון החורק של פרנק לואו, מ-Galaxy Around Olodumare היישר ל-I Ain’t Goin’ Out Like That שבכלל לא נשמע כאן כמו סקסופון.

https://www.youtube.com/watch?v=2aPzV6pWdGM

פרויקט מעניין שמחבר את אליס למוזיקת הביטים. מבית היוצר של Cosmic Compositions שהקדישו אוספים כאלו גם לפרעה סאנדרס ולסאן רא.

הקדשות

היוצרת לורה וירס כתבה את השיר That Alice על קולטריין, שמשלב כמה פרטים ביוגרפיים מחייה. וירס מספרת שהיא לא זכתה לראות אותה מנגנת אך הרגישה את המוזיקה דרך אלבומיה.

המחווה של המוזיקאי הבריטי פול וולר מתכתבת עם המוזיקה של אליס. היא ראתה אור באלבומו 22 Dreams כשנה וחצי לאחר מותה ומי שמנגן כאן על הפסנתר ועל החצוצרה הוא רוברט ואייט.

חוזרים שוב לנגן החצוצרה מת’יו הולסול עם Tribute To Alice Coltrane, הקטע שחותם את אלבומו היפה When The World Was One.

שש עשרה דקות מהפנטות מבית היוצר של (((Sunn O. הקטע Alice הולך ונהייה יפה יותר ככל שהוא מתקרב לסופו עם כלי הנשיפה והנבל שיוצרים את האווירה החלומית.

תגיות או לא להיות
, , ,
0 replies on “עשור למותה של אליס קולטריין – מחוות, סימופלים והקדשות”