50 שנה לאלבומים של ניק דרייק ו-Fairport Convention

שני האלבומים הגדולים והאהובים האלו ראו אור ב-3 ביולי 1969, היום לפני 50 שנה בדיוק. Five Leaves Left אלבום הבכורה של ניק דרייק ו-Unhalfbricking, האלבום השלישי של Fairport Convention שהוא גם האלבום השני שלהם עם הסולנית סנדי דני.

שניהם ראו אור בלייבל Island תחת הפקתו וניהולו של ג’ו בויד. למעשה, מי שחיבר בין דרייק לבינו היה אשלי האצ’ינגס הבסיסט של פיירפורט, שחלקו את הבמה עם דרייק בשנת 1967. אשלי סיפר שהוא נמשך אחרי ההילה של דרייק ושהיה בו משהו ממגנט. Unhalfbricking הוא האלבום ששם את פיירפורט על המפה והביא אותם למקום ה-12 ­במצעד האלבומים הבריטיים. זה גם האלבום האהוב עלי שלהם, עם שילוב של שירים מקוריים נהדרים שכתבו סנדי דני וריצ’רד תומפסון, לצד שלוש מחוות לדילן! אחת מהן ל-Million Dollar Bash שיר שדילן כתב בתקופה שהוא העביר עם הבנד בוודסטוק, מה שאומר שהגרסה הזו ראתה אור לפני הגרסה שלו (שיצאה רק ב-Basement Tapes באמצע שנות השבעים). השנייה היא ל-Percy’s Song. במקור אאוט-טייק של דילן מ- The Times They Are A-Changin’ (שיראה אור רק ב-1985). הגרסה שפיירפורט הקליטו לשיר פשוט מרוממת את הנפש.

את ניק דרייק הרבה יותר אנשים מכירים היום מאשר את פיירפורט, אבל בזמן אמת אף אחד לא ידע מי הוא. אלבום הבכורה שלו לא קודם מספיק, הוא לא הכיל מידע או פרטים ביוגרפיים וגם הניסיונות לקדם אותו באמצעות הופעות לא הצליחו בעיקר משום שדרייק תמיד הרגיש אבוד על הבמה ופעמים רבות פשוט הפסיק לנגן שירים באמצע, או ירד מהבמה בתסכול. רגע לקראת סוף האלבום מגיע, Fruit Tree השיר שמזקק את כל הסיפור הטרגי שלו, ההספד שהוא כתב לעצמו, על התהילה שמגיעה רק לאחר המוות.

שני השירים שמחברים בין האלבומים – הם שני השירים שמהרהרים בזמן. Who Knows Where The Times Goes, השיר היפה ביותר שסנדי דני כתבה ואחד משירי הפולק היפים שנכתבו אי פעם, ו-Time Has Told Me של ניק דרייק (מי שמנגן פה לצדו הוא תומפסון מפיירפורט). שניהם לא נשארו כאן מספיק זמן ועזבו אותנו מוקדם מדי. ניק דרייק, בגיל 26 בלבד, אנונימי לחלוטין וסנדי דני פחות משלוש וחצי שנים אחריו, בגיל 31.

https://www.youtube.com/watch?v=Cche-h83qNQ

לניק דרייק הקדשתי תכנית מיוחדת בשנה שעברה במלאת 70 שנים להולדתו. ל-Fairport Convention אקדיש תכנית מיוחדת בהמשך השנה – תכנית שתחזור אל שלושת האלבומים שהם הוציאו ב-1969.

0 replies on “50 שנה לאלבומים של ניק דרייק ו-Fairport Convention”