תכירו את קארל בלאו

בגיחה האחרונה ליוון בקיץ ליוו אותי שיריו של קארל בלאו לאורך כל הדרך – בטיסה, במעבורות, בשיטוט באי וברביצה על החוף. בשבועות האחרונים הם גם מושמעים לא מעט בטיסות הבוקר בימי שישי ובהליכות שהפכו לזמן איכות עם מוזיקה, מה שגרם לי להחליט שהם ראויים לייצוג מטריאלי, או במילים פשוטות – לרכוש את הויניל.

אלבומו החדש אמנם נקרא, Introducing Karl Blau אך בלאו נמצא בשטח כבר מאמצע שנות ה- 90. אחרי למעלה מ- 40! אלבומים, נראה שדווקא אלבום שמורכב כולו מגרסאות כיסוי הוא זה ששם אותו על המפה. ולפני שאתם מרימים גבה בהתנשאות על עוד אמן שמבצע מחוות במקום לכתוב חומרים מקוריים, קחו בחשבון שני דברים: ראשית, מדובר בשירי קאנטרי שאת רובם האוזן הישראלית לא מכירה וממילא בז’אנר הזה פעמים רבות ישנה הפרדה בין כותבי השירים למבצעים. שנית, בלאו פשוט מפרש אותם באופן יוצא מן הכלל.

זה האלבום הראשון של בלאו בלייבל Bella Union והפיק אותו טאקר מרטין שעבד עם My Morning Jacket, ה- Decemberists, סופיאן סטיבנס ועוד רבים. מרטין שיתף פעולה עם בלאו בעבר כשזה התארח באלבומיה של אשתו, לורה ויירס ואף רתם אותו לכמה מהפרויקטים שלו. אולם לדבריו הוא הבין באמת עד כמה בלאו הוא אמן מיוחד רק ב- 2004. באותה שנה הקליט מרטין עם Mount Analog, ההרכב האינסטרומנטלי שלו, גרסה לשיר That’s How I Got to Memphis. בלאו ביקש ממנו להקליט שירה וכשמרטין שמע אותו מבצע ברגישות את השיר, החלו השניים לדמיין כיצד יישמע אלבום שלם של שירי קאנטרי.

That’s How I Got to Memphis שיצא כסינגל כבר ב- 2008 הוא השיר שפותח את אלבומו החדש של בלאו. לורה ויירס שגם צילמה את עטיפת האלבום, תורמת את קולות הרקע לביצוע של If I Needed You במקור של טאונס ואן זנדט וג’ים ג’יימס (My Morning Jacket) מתארח בסינגל הראשון מתוכו, מחווה מהפנטת ביופייה בת עשר דקות ל- Fallin’ Rain של הגיטריסט לינק ריי. חוץ מזה הוא מבצע שירים שמזוהים עם טום ראש, דון גיבסון, ווילון ג’נינגס ואפילו הבי ג’יז הצליחו להסתנן עם הביצוע ל- To Love Somebody שמופיע במקור באלבום הבכורה שלהם מ- 1967.

עולם הקאנטרי קרוב לליבו של מרטין שבחר כ-30 שירים להקלטות. הוא גדל על מוזיקת קאנטרי כילד בנאשוויל, בנו של כותב השירים Layng Martine שחתום על להיטים כמו Way Down של אלביס, Rub It In של Billy “Crash” Craddock וגם Let The World Go By שמבצע בלאו באלבום. עשרת השירים שבסופו של דבר נכנסו לאלבום נשמעים טבעי במקומם זה לצד זה. הם חלק מאותו סיפור. בפוסט באתר של NME כתב בלאו: “כל השירים הללו משתלבים יחד בסיפורו של איש זר שפוסע לבדו בלילה. זה מבט אל תוך ראשו כשהוא צועד בחשיכה. אנחנו יכולים לראות שהוא מכיר בכוחה של הזריחה. זוהי התקווה שכולנו יכולים להזדהות איתה”.

כאן תוכלו לשמוע את הביצועים המקוריים / המזוהים ביותר עם השירים:

ולמתי המעט המובחרים שמאזינים דרך ספוטיפי, אפשר להאזין לשירים המקורים – כאן.

 

תגיות או לא להיות
, , , ,
0 replies on “תכירו את קארל בלאו”