שעה עם ארלו גאתרי

שעה עם ארלו גאת’רי (שודר במקור ב- 2013 בקול הקמפוס)

לזמר הפולק האמריקאי ארלו גאת’רי (Arlo Guthrie), שחוגג היום (רביעי) 66, לא הייתה אפשרות אחרת מלבד להיות מוזיקאי. אביו, וודי גאת’רי, הוא אחד מזמרי הפולק החשובים בכל הזמנים ומי שחתום על שירים רבים ביניהם ההמנון האמריקאי הלא רשמי This Land is Your Land. הבית של משפחת גאת’רי היה מלא במוזיקה טובה שהביאו איתם חברי המשפחה. ארלו הצעיר גדל על כתפי ענקים וזכה לשמוע את אביו מנגן עם אמנים גדולים כמו: פיט סיגר, לד-בלי, סוני טרי, רמבלינג ג’ק אליוט ואחרים.

את פריצת הדרך שלו עשה ארלו ב-1967 עם האלבום הבכורה Alice’s Restaurantשראה אור זמן קצר לפני שאביו הלך לעולמו בגיל 55, עקב מחלת עצבים ניוונית שממנה סבל זמן רב. האלבום נפתח בשיר הנושא Alice’s Restaurant Massacree – מונולוג ארוך ומבריק של 18 דקות שמלמד על כשרונו של ארלו לאלתר ולספר סיפורים. השיר מתחיל בסיפור על המסעדה של זוג חבריו, אליס וריי, ממשיך במעצר של ארלו על השלכת פסולת בחג ההודיה במקום אסור ומשם עובר לספר על חוויותיו בלשכת הגיוס. ארלו מחבר בין כל הסיפורים בצורה הומוריסטית ומעביר ביקורת חברתית נוקבת על המלחמה בווייטנאם. הוא נהג לבצע את השיר בהופעות רבות, לפעמים בגרסאות של חצי שעה ויותר.

ב-19 באוגוסט 1969, ארבע ימים לאחר שהופיע בפסטיבל וודסטוק, יצא לאקרנים הסרטAlice’s Restaurant שמבוסס על השיר ובו משחק ארלו בתפקיד עצמו. בוודסטוק זכור ארלו בעיקר בזכות שירו Coming Into Los Angeles שמופיע גם בסרט של הפסטיבל. השיר נאסר להשמעה ברדיו בגלל ההתייחסויות לסמים והרמיזות המיניות בטקסט.

ארלו המשיך להוציא אלבומים עם שירים מקוריים לצד ביצועים מחודשים לשירי עם, שירים של אביו וודי ושל בוב דילן. הוא זכה להופיע עם אמנים כמו פיט סיגר וחלק מהופעותיהם אף מתועדות על גבי אלבומים. ב- 1972 ראה אור השיר City of New Orleans שכתב סטיב גודמן. השיר, שהפך ללהיט של גאת’רי ולאחד משיריו המוכרים, הוא שיר הלל וגעגוע למסילות הברזל של אמריקה ולנדודים ואחד משירי האמריקאנה הגדולים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *